Kofein a spánek

05.10.2023

Určitě všichni dobře víte, jak vám bodne taková odpolední kávička před úplným energetickým úpadem. Možná by vás však mohlo zajímat, co tenhle prevít dělá v našem těle a jestli je vážně tak potřebný? Hned se na to mrkneme.

Co je to vlastně kofein?

Je to přírodní stimulant ("nabuzovač") a vyskytuje se právě v kávě, čaji, čokoládě, energetických nápojích a v mnoha dalších potravinách. Zvyšuje naši bdělost, pozornost a dodá nám novou várku energie, což je někdy vážně potřeba. Pokud je konzumován pravidelně v nadměrném množství, tak může způsobit i závislost. Citliví jedinci můžou pocítit i vedlejší účinky jako jsou nervozita, bušení srdce, zažívací potíže, zvýšený krevní tlak, a tak dále.

Teď se podíváme, co nám provádí v těle. Když si dáme odpolední kávičku, tak musíme počítat s tím, že ještě po pěti až sedmi hodinách budeme mít v těle stále 50 % kofeinu, což je poměrně dost. Než se všechen kofein vyloučí, tak nás čeká v noci ještě hodně odbourávání. Je vám asi jasné, že dávka může ještě narušit vaše usínání a také vás může v noci častěji budit. Navíc vás připraví o hluboký spánek, díky kterému se ráno cítíme odpočatí. Rychlost odbourávání závisí i na věku. Čím jsme starší, tím naše tělo déle odstraňuje kofein z mozku a jater. Po vyprchání účinku nastupuje tzv. kofeinový dojezd. Vaše energie je náhle na bodu nula, je těžké normálně fungovat a soustředit se. Zkrátka se budete cítit velice ospalí. V tu chvíli si někteří jedinci dají další dávku, aby tu únavu zase setřásli a mohli normálně fungovat.

Mohlo by vás také zajímat, proč kofein tak dobře bojuje s únavou. Je to způsobené tím, že potírá adenosin (biochemická sloučenina v těle, která přímo souvisí se spánkem a energetickým metabolismem) v receptorech mozku. Kofein se totiž místo toho adenosinu usazuje v receptorech a zabraňuje jeho nárůstu. Hladina adenosinu se během dne zvyšuje a právě ve večerních hodinách na nás začne padat únava právě díky němu. A když mozek žádný adenosin v receptorech neeviduje, tak není unavený a my také ne. Musíme si však uvědomit, že adenosin v těle stále narůstá, i když ho v receptorech vystřídal kofein a právě díky tomu později dochází ke kofeinovému dojezdu, o kterém jsme si povídali již před tím.

Co tedy zařadit místo oblíbené kávy? Tak v prvé řadě si milovníci kávy musí uvědomit to, že popíjení kávy by si měli nechat na dopolední část dne a nebrat jí jako pouhý nakopávač. Aby k poklesu energie nedocházelo, tak je zapotřebí dostatečně pít (minimálně 2 litry vody), zdravě se stravovat (omezit tedy příjem tuků a cukrů), pravidelně se hýbat, dostatečně spát (7-9 hodin denně), dát si malou svačinu v průběhu dne (např. jogurt, ořechy, semínka či ovoce), vystavovat se dennímu světlu a také měnit prostředí (pracovat vsedě, vestoje, na chvíli se projít). Místo kávy je možné popíjet zelený či bílý čaj, který také obsahuje kofein, ale v menším množství.

Teď už něco málo o kofeinu víte a je jenom na vás, jak s tím naložíte. Kávu samozřejmě nemusíte přestat pít, ale vždy se zamyslete, proč si ji dáváte. Jestli je to pouze kvůli tomu, že vám poklesla energie, tak nejdříve zkuste něco z výše uvedených rad. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky