Pitný režim
Jelikož byl 22. březen Světovým dnem vody, tak mě napadlo, že by nebylo od věci napsat článek o důležitosti pitného režimu. Jaká tekutina je ideální k pití, kolik je potřeba vypít, aby naše tělo nestrádalo a také jestli je výhodné pít vodu s oxidem uhličitým. Na to vše se podíváme dále.
Jaké tekutiny jsou nejideálnější ke každodennímu užívání? Pro dlouhodobé užívání je ideálním zdrojem kojenecká voda nebo voda filtrovaná. Filtrovanou vodu jednoduše vytvoříte z vody z kohoutku. Je nutné si však pořídit vodní filtr, který se připojí na baterii u dřezu. Filtrační konvice neodfiltrují všechny potřebné látky, tak jako zmíněný vodní filtr. Ty lepší filtry mají i UV záření. Záleží kolik, do vylepšení vody chcete investovat. Další možností jsou bylinkové čaje vařené právě z filtrované vody a také zeleninové šťávy. Různé ovocné šťávy, džusy a jiné slazené nápoje obsahují mnoho prázdných kalorií, které je potřeba eliminovat.
Kolik je potřeba denně vypít vody? Je nutné si uvědomit, že existují určité faktory, které právě množství potřebné vody u každého člověka ovlivňují. Těmi faktory jsou hmotnost těla, pohlaví, teplota okolního prostředí, pohybová aktivita a také věk. Kupodivu se doporučuje v průměru vypít 1,8 l za den. Určitě se touto hodnotou slepě neřiďte. Každý potřebuje úplně jiné množství. Můžete si to vypočítat podle vaší hmotnosti, poněvadž na každých 15 kg tělesné hmotnosti je potřeba vypít 0,5 l vody, ale za normálních teplotních podmínek. Takže uvedu příklad: 60 kg žena potřebuje denně vypít 2 l vody. (60:15=4, 4x0,5=2 l) Nevyplatí se čekat na pocity žízně, to už právě tělo ukazuje, že má značný deficit tekutin. Takže nezapomínat na pitný režim během dne a ještě více se hlídat při zvýšené okolní teplotě a také fyzické aktivitě. Dobrým ukazatelem je také vaše moč. Hlavně její zabarvení. Pokud je tmavě žlutá, tak jste toho moc nevypili.
A jak je to s tím oxidem uhličitým? Jak si jistě pamatujete s hodin biologie, tak oxid uhličitý je bezbarvý plyn, který se snaží naše tělo vylučovat výdechem z plic. Pokud budeme pít hlavně sycené nápoje, tak se může stát, že některé orgány a systémy našeho těla budou touto látkou značně ovlivněny. Oxid uhličitý v dutině ústní prokrví sliznici, krásně nás osvěží, ale díky tomu máme pocit, že už více pití nepotřebujeme, ale tělo to vnímá jinak. Prohlubujeme tím právě dehydrataci organismu. Oxid uhličitý také působí na sliznici žaludku, vyvolává pocity plnosti a může způsobovat i průjmy. Sycené nápoje se vůbec nedoporučují kardiakům. Zvyšuje totiž krevní tlak a srdeční frekvenci. Pokud máte rádi sycené nápoje a pijete je často, tak byste se možná na jejich účinky měli pořádně zamyslet a něco si o tom nastudovat.
Ještě si na závěr řekneme pár zajímavých tipů. Ráno je dobré nalačno vypít okolo 400 ml vody. Hlavně bychom měli pít mezi hlavními chody (snídaně – oběd – večeře). Kdy bychom naopak neměli pití přehánět, je během jídla. Voda vám naředí žaludeční obsah a zkomplikuje to proces trávení. Pití také není vhodné těsně před spaním. Samozřejmě si můžete dát pár loků, ale nedoporučuje se do sebe nalít třeba půl litru. Vypité tekutiny vás budou v noci nutit odejít na WC a naruší vám to kvalitu spánku.
Snad jsem vám v tomto článku dala pár tipů, jak naložit s pitným režimem. Jak s tím naložíte je na čistě na vás, ale zamyslete se nad tím, co pijete a kolik toho za den popravdě vypijete. Člověk se občas nestačí divit, že se večer přistihne, že za celý den vypil maximálně půl litru.